بهداشت دهان و دندان کودکان

 

پلاک میکروبی که لایه ای چسبنده متشکل از مواد غذایی و میکروب است، می تواند سبب پوسیدگی های دندانی و بیماریهای لثه شود. بنابراین برای پیشگیری از این مشکلات کنترل پلاک میکروبی الزامی است. پذیرفته شده تربن روش کنترل پلاک، برداشت مکانیکی با کاربرد منظم و صحیح مسواک و نخ دندان است. پاک کردن دندانهای کودکان کم سن و سال وظیفه والدین آنها است. با وجود اینکه کودک را به مسواک زدن تشویق می کنید حتما تا حدود 7-6 سالگی باید به وی کمک کرده، دندانهای او را به آرامی و با حوصله مسواک کنید.

مسواک 
با رویش اولین دندان شیری، دندان و بافتهای اطراف را با گاز مرطوب یا مسواک نرم کوچک تمیز کنید. پس از دو سالگی از خمیردندان فلورایددار به میزان بسیار اندک استفاده نمائید. مسواک زدن باید حداقل روزی دوبار (صبح و شب بویژه قبل از خواب) انجام گیرد. مدت زمان لازم برای هر وعده مسواک زدن بطور متوسط 4-3 دقیقه می باشد. نوع مسواک پیشنهادی برای هر بیمار بستگی به تشخیص دندانپزشک دارد، بهترین نوع برای کودکان مسواکهای با دسته ضخیم و سر کوچک و موهای مصنوعی با انتهای گرد از نوع نرم است. روش مناسب مسواک زدن نیز بستگی به نظر دندانپزشک درارد که با توجه به سن و وضعیت دندانی کودک پیشنهاد می گردد.

نخ دندان 
سطوح بین دندانی، دور از دسترس موهای مسواک هستند. برای تمیز کردن این سطوح باید از نخ دندان، پس از سه سالگی استفاده شود. بهتر است در انتخاب نوع نخ دندان، برای سادگی کاربرد از نوع بدون موم فلورایددار استفاده شود. 

روش کاربرد صحیح نخ دندان 

  • حدود 35 سانتیمتر نخ دندان را جدا کرده، دو انتهای آن را دور انگشت وسط بپیچید و با انگشت اشاره و شست حدود 5 سانتیمتر آنرا نگهدارید.
  • نخ را به آرامی مانند اره کردن چوب، از بین دو دندان عبور دهید و بدون آسیب به بافت آنرا تا لبه لثه، پایین ببرید.
  • با ایجاد انحنا در نخ، آنرا محکم به سطح دندان بچسبانید و جند با رنخ را از طوق دندان به سمت سطح جونده حرکت دهید.
  • با استفاده از قسمتهای تمیز نخ، مراحل بالا را در مورد همه سطوح دندانی و حتی سطح پشتی آخرین دندان تکرار کنید.